World  Business and Economic Analysis 

 

دکتر عباس معمارنژاد

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‏های دولتی وزارت امور اقتصادی ودارایی

عضو هيات مديره بانك صنعت و معدن

در عصر حاضر تبادل اطلاعات در عرصه بین‏المللی و شناخت ابزارهای تامین مالی نیازمند وجود پایگاه‏های داده‏ای  قوی از طریق دریچه بانکداری دیجیتال است. تغییر و تحول در گستره نظام‏های پولی و بانکی از جمله رمز ارزها و تهاتر و تسویه بین‏المللی در آینده نه چندان دور از طریق ابزارهای جدید می‏تواند تغییرات گسترده‏ای در عرصه بانکداری بین‏المللی و روابط خریداران و فروشندگان ایجاد نماید.

در بانکداری دیجیتال پایه کار شناخت رفتار مشتری و نیاز او بر اساس تراکنش‌های عملیاتی دریافت و پرداخت است.  در این سیستم، محصول و شعبه اهمیت خود را از دست می‌دهد و تنها مشتری‏محوری ملاک عمل قرار می‌گیرد. در بانکداری دیجیتال برای هر مشتری و مطابق با رفتار او، محصولات و خدمات خاص و منحصربه‌فردی در نظر گرفته می‌شود. یکی از ماژول‌های مهم بانکداری دیجیتال، هوشمندسازی فرآیندهای کسب‌وکاری به کمک فناوری‌های هوش مصنوعی و هوش تجاری بوده و بانک دیجیتال می‌تواند یکی از ابزارهای کارا و مؤثر در مسیر تحقق اقتصاد هوشمند باشد.

با تحقق تحول دیجیتالی در حوزه بانکداری، ضمن کاهش قابل‌ملاحظه در تعداد شعب، شاهد بهبود کیفیت خدمات بانکی و ارائه خدمات شخصی‌سازی‌شده و به‌صرفه برای کلیه ذینفعان بانک باشیم.

تحول دیجیتال در بانک‏ها عامل بهبود فرآیندهایی مثل کاهش بروکراسی، اعتبارسنجی مشتریان و در نهایت اعطای تسهیلات و تزریق اعتبارات در محل‌هایی است که شأن وجودی بانک‏ها به سبب ارائه آن خدمات است.

درک این حقیقت اجتناب‌ناپذیر بوده و باید بانک‏ها با دید باز به استقبال این تحول بروند.

Add comment


Security code
Refresh

کتاب عملیات بانکی در عرصه بین الملل -سرفصل ها،ضمائم ،توصیه صاحب‏نظران ارزی و مدیران ارشد بانکی

Investment Consulting &Project Finance

Newsletter

Sign up for our newsletter